Puhkusetasusid peavad ühel hetkel töötajatele maksma eranditult kõik ettevõtted, kus lisaks firma omanikule keegi töötab. Iga-aastaseks põhipuhkuseks on seaduse järgi eraettevõtetel 28 kalendripäeva, kui tööandja ja töötaja pole teisiti kokku leppinud.
Esimese asjana tuleks teada, et seaduse järgi on tööandja kohustatud puhkusetasu maksma töötajale hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui just ei ole teisiti kokku lepitud.
Näiteks võivad töötaja ja tööandja kokku leppida puhkusetasu maksmise puhkuse keskel või hoopis osade kaupa.
Töötaja ja tööandja võivad leppida kokku ka puhkusetasu maksmise peale puhkust, kuid mitte hiljem kui puhkuse lõppemisele järgneval palgapäeval.
Kuidas kujuneb puhkusetasu?
Seda, kui suur on töötaja puhkusetasu, saab ise välja arvutada väga lihtsasti. Puhkusetasu arvutakse puhkusele eelneva kuue kuu teenitud töötasu alusel. Kuue kuu töötasu liidetakse ja jagatakse töötatud kalendripäevade arvuga. Tulemuseks on puhkusetasu.
Sisuliselt võib puhkusetasust mõelda kui viimase kuue kuu keskmisest töötasust.
Kui töötajale on puhkusele eelnenud kuue kuu või lühema perioodi jooksul makstud muutumatu suurusega töötasu, siis keskmist kalendripäeva tasu ei arvutata ja puhkusetasuks ongi muutumatu suurusega töötasu.
Puhkuse- ja töötasusid ning tegelikult kogu palgaarvestust ja kõike muud raamatupidamisega seonduvat on täna kõige mugavam hallata korralikus raamatupidamisprogrammis. Vaata, kuidas on lahendatud Standard Booksis näiteks töötaja puhkusereservi ja puhkusesaldo ülevaade.
Loe ka lähemalt, kuidas oma äri numbrimajandus äritarkvarale üle tuua ja proovi Standard Booksi kasvõi täna.