Aastavahetusega lõppes Brexiti üleminekuperiood, mis tähendab, et 1. jaanuarist 2021 kehtivad Ühendkuningriikide ettevõtetega äri tehes uued reeglid.
Olulised muudatused puudutavad nii ettevõtete käibemaksureegleid, kaubavahetust kui ka tulumaksuga maksustamist. Eraisikuid puudutavad tõenäoliselt enim maksud, mis nüüd UK-st kaupu tellides lisanduvad.
Pane tähele muutuvaid käibemaksureegleid
Eesti käibemaksukohustuslased peaksid teadma, et kui nüüd osutada teenuseid Ühendkuningriigi ettevõtlusega tegelevale isikule, siis käive loetakse tekkinuks saaja riigis sõltumata selle tegeliku osutamise riigist ehk Eesti maksukohustuslase jaoks on tegu 0%-lise käibemaksuga maksustava teenusega.
Ühendkuningriigi klientidele digiteenuseid osutades tuleb nüüd juhinduda sealsetest reeglitest, mille kohta saab täpsemalt lugeda siit. Teenuseid, millelt peab käibe tekkimise riigis käibemaksu arvestama ja maksma teenuse osutanud Eesti maksukohustuslane, Eestis esitatavas käibedeklaratsioonis ei deklareerita.
Täpsemalt saab uute Suurbritannia ja Põhja-Iirimaaga seotud käibemaksureeglitega tutvuda siin.
Kaubavahetuses tuleb nüüd arvestada tolliformaalsustega
Kõik Ühendkuningriigist saabuvad või sinna saadetavad kaubad kuuluvad 1. jaanuarist 2021 tollijärelevalve alla. See tähendab, et kõik kaubad tuleb igakordselt deklareerida ja importimisel tasuda kaupadelt ka maksud.
Nii Eestis kui ka Ühendkuningriigis tuleb esitada tollideklaratsioonid (Eestis saab seda teha e-MTA kaudu elektrooniliselt). Brexiti jõustumisega hakkasid teatud kaupadele kehtima ka keelud ja piirangud, mis tähendab, et sõltuvalt kauba iseloomust võib olla vajalik kauba sertifikaatide ja litsentside esitamine.
Eraisikud peavad Ühendkuningriikidest kaupa tellides arvestama lisanduvate maksudega. Kui saadetiste väärtus jääb 22-150 euro piiresse, siis tuleb saadetise kohta esitada tollideklaratsioon e-MTAs ja tasuda käibemaks. Kui saadetise väärtus ületab 150 eurot, tuleb juba tasuda käibe- ja tollimaks. Tollimaksu ei tule tasuda, kui kauba müüja suudab tõendada, et kaup on Ühendkuningriigi päritolu.
Täpsemalt saab 1. jaanuarist jõustunud kaubavahetuse muudatustega tutvuda Maksuameti koduleheküljel.
Kuidas Standard Booksi kasutajad peavad edaspidi toimima programmis?
Seoses eelkirjeldatud muudatustega tuleb kasutajatel, kelle kliendid või tarnijad asuvad Ühendkuningriigis, tegema Standard Books programmis vajalikud andmete muudatused.
- Ühendkuningriigis registreeritud ettevõtte Kontakti kaardil tuleb märkida käibemaksutsooniks “Mitte EL“.
Kontaktid leiad moodulis Müügiarved – Registrid – Kontaktid.
- Üldise mooduli seadistuses “Riigid” tuleb GB riigi kaardil käibemaksutsoon märkida “Mitte EL” (vahelehel “Veebi registreering“).
NB! Brexitiga seotud ettevõtete riigi tähis on GB mitte UK.
Kui kasutusel on käibemaksutsoon “Mitte EL“, siis programm ei arvesta müügiarveid VD aruandesse.
3. Müügi puhul tuleb kontrollida, et Müügiarvete mooduli seadistuses “Lausendamine, müük” oleks lahtris “Müük Mitte EL” soovitud konto. See konto peab olema erinev kontodest Müük Eestis ja Müük EL. Kui teie ettevõte müüb nii teenuseid kui kaupu, siis tuleb erinevad kontod lisada artikli kaardile (vahelehele “Kontod“). Erisused võib lisada ka artikliklassile. Täpsustava juhendi leiad SIIT:
4. Kui GB riigiga ettevõttelt osta kaupa või teenust, siis tuleb 2021. aasta ostuarvetel kasutada kontosid, mis käibemaksuaruande kirjelduses on kirjeldatud real 7 (mitte real 6). Kui aruande kirjelduses on need eristatud VATRESULT valemiga, siis võib konto olla sama.
Käibemaksuaruande kirjelduse leiad moodulis Finants – Seadistused – Aruannete seadistused.
Teenuse müük peab kajastuma käibedeklaratsioonis real 3 (mitte enam real 3.1) ning kauba müük peab kajastuma real 3 ja 3.2.