Kinnisvarahaldusega kaasnevad mitmeid väljakutseid, alates energiatõhususe parandamisest ja ESG strateegiate rakendamisest kuni digiteerimisega seotud probleemideni. Urmas Sildnik, Colliersi kinnisvarahalduse juht, avas Excellent Business Forumil uksed kinnisvarahalduse väljakutsetesse.
Energiatõhususe väljakutsed
Energiamärgis E on üks suurimaid väljakutseid, millega kinnisvarahaldus peab silmitsi seisma. Kinnisvara energiamärgised mõjutavad tugevalt ka laenu saamise tingimusi. Pangad eelistavad jätkusuutlikke kinnisvaraobjekte, mille energiamärgis on kõrgem. See tähendab, et kinnisvarahaldurite eesmärk on olla kindel, et hoone enerigatarbimine on täpselt arvutatud. Väljakutse seisnebki aga arvutustes, kuna need ei pruugi arvestada tegelikku energiatarbimist. See vajab täiendavaid arvestite ja tarkvarade integreerimist, mis on aga kulukas protsess.
ESG strateegiad
ESG (Environmental, Social, and Governance) strateegiate rakendamine on teine suur väljakutse. Kuigi paljud ettevõtted ei ole veel täpselt aru saanud, mida ESG endast kujutab, siis teame aga, et see muutub 2028. aastaks kohustuslikuks kõigile kinnisvarahalduritele. Colliersi kinnisvarahalduse juht rõhutab vajadust ESG projektijuhtide järele. On vaja töötajaid, kes suudaksid välja töötada ja rakendada strateegiaid, mis vähendavad ettevõtte keskkonnamõju ja parandavad sotsiaalset vastutust.
Töövõtjad ja töötellijad
Kinnisvarahaldurid leiavad end tihti tellijate ja töövõtjate keskelt. Olles vahelüli töövõtja ja töötellija vahel, tuleb lahendada olukordi, kus mõlemad pooled tekitavad oma väljakutseid. Tellijate otsuste edasilükkamine ja sageli muutuvad nõudmised teevad hinnapakkumiste kogumise ja tööde teostamise keeruliseks. Samas hinnapakkumiste saamisega viivitamine teeb olukorra keeruliseks jällegi teisele osapoolele. Edukad suhted ja usaldusväärsed töövõtjad, kes teevad lisapingutusi, et haldurite elu lihtsamaks teha, on väga hinnatud.
Digiplatvormidega integreerimine
Colliers kasutab täna näiteks Hausingu platvormi, et muuta tööprotsessid sujuvamaks ja läbipaistvamaks. Erinevate käsitsi tehtavate protsesside viimine digiplatvormidele on aga järjekordne väljakutse. Kuigi uue platvormi kasutusele võtmine võib tunduda alguses keeruline, on tulemused lõpuks väga positiivsed. Uued muutused ja lahendused nõuavad töötajate tähelepanu ja harjumist.