Juba neljandat aastat rakendub kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr kuni 500 eurot kuus. Kui töötajal on mitu sissetulekut, saab ta ise valida, kuidas ta maksuvaba tulu jagada soovib. Mida tuleks avaldust tehes teada ja kindlasti meeles pidada?
Mida teada avaldust tehes?
Töötajal tasub teada, et maksuvaba tulu saab kasutada tema avalduse alusel ainult üks tööandja. Kui inimene töötab mitmes töökohas, tuleb kindlasti pidada meeles, et tal on õigus maksuvaba tulu rakendada ainult ühes töökohas.
Töötaval pensionäril, kes saab nii pensioni kui ka töötasu alla 500 euro, on õigus taotleda maksuvaba tulu kahes kohas ja esitada avaldus nii tööandjale kui Sotsiaalkindlustusametile. Sealjuures tuleb silmas pidada, et töötav pensionär saab tööandja ja Sotsiaalkindlustusameti vahel jagada maksuvaba tulu siiski kuni 500 euro ulatuses.
Näiteks kui inimene saab kuus 416 eurot pensionit ja lisaks 300 eurot töötasu, siis on tal õigus esitada Sotsiaalkindlustusametile avaldus 416 euro maksuvaba tulu ja tööandjale avaldus 84 euro maksuvaba tulu kasutamiseks, jagades 500 eurot kahe koha vahel ära.
Kuidas esitada avaldus?
Avalduses tuleb näidata, et tööandja kas:
- arvestaks maksuvaba tulu või;
- ei arvestaks maksuvaba tulu või;
- arvestaks maksuvaba tulu mingi konkreetse summa, näiteks 100 eurot kuus.
Tulumaksu kinnipidaja ehk tööandja saab maksuvaba tulu rakendada kuupõhiselt. Sel juhul arvutatakse maksuvaba tulu summa vastavalt töötaja brutotöötasu või muu tasu suurusele. Samas tuleb inimesel arvestada, et kui ta saab tulu mitmest allikast (töötasu ja pension) ning see ületab 1200 eurot kuus, siis ei anna igakuine maksuarvestus sama tulemust, mida annaks aastapõhine maksuarvestus.
Soovitatav on esitada üks avaldus terveks aastaks. Muutuva sissetuleku puhul võib üks kord kuus ka avaldust muuta või tagasi võtta, et maksuvaba tulu arvestatakse väiksemas summas või ei arvestataks üldse.
Millal peab tulumaksu juurde maksma?
Vahel tuleb inimesele üllatusena, et miks ta peab tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu ise juurde maksma. Siinkohal tasub teada, et kui maksuvaba tulu on rakendatud igakuiselt suuremas summas kui tulud kokku võimaldavad, siis tulebki tal tulumaksu järgmise aasta 1. oktoobriks hoopis juurde maksta.
Maksuvaba tulu arvestamise kohta saab lugeda lähemalt SIIT.