Renate-Ly Mehevets

Kuhu liigub raamatupidamise valdkond ja kas tehisintellekt võtab raamatupidajate töö üle?

Excellent Business Forumil arutleti põhjalikult Eesti raamatupidamise hetkeseisu, tulevikuperspektiivide ja arengusuundade üle. Tõdeti, et raamatupidajate kogukond seisab silmitsi mitmete muutustega, mis mõjutavad nii nende igapäevatööd ja sektorit laiemalt. 

Algatuseks tuleb öelda, et Eesti raamatupidajate haridustase ja professionaalsus on muljetavaldav: 77 protsenti raamatupidajatest on kõrgharidusega ja neist omakorda kaks kolmandikku erialase haridusega. Võib öelda, et raamatupidamisalal kestab õppimine kogu karjääri jooksul, sest tasemel raamatupidaja peab hoolitsema selle eest, et ta oleks muutuva seadusandlusega kursis. Enese täiendamine iga-aastastel täiendkoolitustel on hädavajalik ja paljud raamatupidajad seda ka teevad.  

Teisalt on probleemiks sektori killustatus, sest sageli tegelevad raamatupidamisega ka need inimesed, kellel napib vastavat pädevust ja kogemusi. Raamatupidajaks on ju väga lihtne saada, õigemini hakata. Piisab kui soetada endale sülearvuti, raamatupidamisprogramm, teha internetti kodulehekülg ja alustada teenuse pakkumist. Raamatupidamisalal puudub raamistik või litsentseerimissüsteem, mis tagaks, et raamatupidajad oleksid piisavalt pädevad ja kursis pidevalt muutuva seadusandluse.   

Vananev tööjõud ja mikroettevõtted

Nagu paljudel teistel aladel on ka raamatupidamises mureks vananev tööjõud. Hinnanguliselt on kolmandik Eesti raamatupidajatest vanemad kui 55 eluaastat, mis tähendab, et sektor vajaks igal aastal juurde 700 uut raamatupidajat.  

Suur probleem on ka raamatupidamisfirmade väiksus. Meil on ligikaudu 6000 raamatupidamisteenustega tegelevat ettevõtet, kuid enamik nendest on väga väikesed nn ühemehefirmad. Seda näitab ettevõtete keskmine käive, mis on vaid 45 000 eurot aastas. Ka kasumlikkuse näitajad on madalad. Selliste majandusnäitajatega mikroettevõte ei suuda aga investeerida piisavalt innovatsiooni ja arengusse.   

Ettevõtete madala investeerimisvõimekuse probleemi lahenduseks võiks olla firmade ühinemine. Kui ühel ettevõttel võib olla raske pakkuda professionaalseid ja kvaliteetseid teenuseid, siis mitme ettevõtte ühinedes võiks olla võimalik nii teenuste kvaliteedi tõus kui ka ettevõtte suurem innovatsioonivõimekus. Ideaalis võiks raamatupidamisala innovatsiooni vedada just selle ala ettevõtted, mitte aga ainult majandustarkvarade arendajad nagu praegu kipub olema.  

Mis hakkab toimuma järgmisel kümnendil? 

Järgmise kümnendi jooksul on oodata mitmeid olulisi muutusi, millest üks keskseid on kestlikkuse aruandlusega seonduv. Sellest saab peagi raamatupidaja igapäevatöö osa, kuna suurettevõtted on kohustatud neid koostama ning väiksemad ettevõtted, kes on nende tarneahelas, hakkavad samuti sellele keskenduma. Kestlikkuse aruanne sisaldab palju numbrilisi andmeid, mille kokkupanemine nõuab raamatupidajatelt uusi oskusi. 

Teine tulevikusuund on seotud krüptorahaga, mille osakaal võib järgneva kümnendi jooksul kasvada. Nii tekib vajadus uute finantsspetsialistide järele. Lisaks sellele peavad raamatupidajad olema kursis arenevate digitehnoloogiate ja analüüsivahenditega, millest on saamas igapäevased tööriistad. 

Pigem analüütik kui arvepidaja!

Traditsioonilised raamatupidaja tööülesanded automatiseeritakse ning asendatakse tehisintellekti ja tarkvaraga. Raamatupidajate roll liigub aga rohkem strateegilise nõustamise suunas. Tuleviku raamatupidaja peab olema osav analüütik, kes suudab ettevõtte andmeid tõlgendada ja juhtkonnale nende põhjal nõu anda 

Samuti muutuvad olulisemaks suhtlemisoskused. Tulevikus ei ole raamatupidajate töö enam ainult numbrite maailmas toimetamine, vaid nõuab järjest rohkem kliendikeskset lähenemist ja tihedat koostööd ettevõtete juhtidega.  

Lõpetuseks võib öelda, et kuigi raamatupidamise valdkond seisab silmitsi suurte muutustega, on ees ootamas ka uusi võimalusi. Innovatsiooni ja digitaliseerimise abil saab sektor muutuda veelgi tõhusamaks ja tulevikukindlamaks. Ehk raamatupidaja, kes on avatud uutele lahendustele ja valmis arenema, leiab kindlasti oma igapäevatöös põnevaid väljakutseid. 

Kogu teema võttis suurepäraselt kokku Christer Haimi Excellent Business Forumil – vaata ettekannet siit!

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Raamatupidamine, Standard Books

Standard Booksi äritarkvaras on ligi 30 erinevat võimalust, mis toetavad… Loe edasi

Oluline teade Äriregistri (RIK) päringute kohta

14. jaan. 2025

Määratlemata

Äriregistri (RIK) päringu kasutamisel on viimasel ajal esinenud tõrkeid, mis… Loe edasi

2025 NIPINURK – Jaanuar

08. jaan. 2025

Nipinurk

Jaanuari nipinurk  Kas sa oled teinud aastavahetuse vajalikud… Loe edasi

Digitaliseerimine on ettevõtte arengu alus — kasuta selleks riiklikku toetust!

07. jaan. 2025

Uudised, Kasutajalood, Standard Books, Majandustarkvara

Olemaks jätkusuutlik ning konkurentsivõimeline ettevõte nii kodu- kui välisturul, peavad… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi Standard Books demo tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi Standard Books demo tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.