Avaleht> Kasutajatugi> Moodulid> Põhivarad> Registrid> Põhivaramahakandmised> Milline finantskanne tekib põhivara mahakandmise kinnitamisel?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 15. aprill 2025

Milline finantskanne tekib põhivara mahakandmise kinnitamisel?

Kui märgite Põhivara Mahakandmise kaardi „Kinnita“ ja salvestate, luuakse automaatselt finantskanne moodulisse Finants, kui olete eelnevalt määranud Finants mooduli seadistuses “Allsüsteemid” ja “Numbriseeriad – Põhivara Mahakandmised” seadistuses.

Kande konteering sõltub valikust „Mahakandmise kanne“, mille olete valinud seadistuses “Lausendamine, põhivarad“. Kui Põhivara Mahakandmise tüübiks on „Müük“, lisatakse kandele veel kaks konteeringut. Konteerimiste detailid on esitatud allpool.


Finantskanne sisaldab konteerimist Põhivarakontole ja Kulumi kontole. Põhivara- ja Kulumi kontode valik (ja nendega seotud Objektid) sõltub valikust „Mahakandmise mudel“, mille olete määranud seadistuses „Lausendamine, põhivarad“.
Kui olete „Mahakandmise mudel“ valikuks määranud „Mudel 1“, siis kasutatakse “Põhivara” ja “Kulum” kontosid ning objekte Põhivaraklassi seadistuse real, kuhu põhivara kuulub.
Finantskanded sisaldavad ka konteeringuid kontoga, mis on määratud Põhivara Mahakandmise kaardile. See konto võetakse Põhivara mahakandmise realt “Konto” lahtrist. Kui konto on real tühi, siis kasutatakse Põhivara Mahakandmise kaardi päises olevast „Konto“ väljalt.
Kui finantskanne on loodud, saate selle avada Põhivara Mahakandmise peal Operatsioonide menüüst valikuga „Ava finantskanne“.


MAHAKANDMINE ja valik “Põhivara väärtus ning järelejäänud amort.”
Kui Põhivara Mahakandmise tüüp on „Mahakandmine“ ja „Lausendamine, põhivarad“ seadistuses on märgitud valik „Põhivara väärtus ja järelejäänud amort.“, siis sisaldab finantskanne järgmisi konteeringuid:

Viimase Põhivara Ümberhindluse kaardile sisestatud algväärtus (väli “Uus väärtus 1“), või kui Ümberhindlusi ei ole, siis debiteeritakse põhivara algne ostuväärtus Põhivara Mahakandmise kaardile määratud kontole ja krediteeritakse Põhivara kontole, mis on määratud Põhivaraklassi seadistuses, kuhu põhivara kuulub.

Põhivara Ümberhindluse kaardile sisestatud algväärtus (väli “Uus väärtus 1“), või kui Ümberhindlusi ei ole, siis debiteeritakse põhivara algne ostuväärtus Põhivaraklassi seadistuses määratud kontole Kulum, ja põhivara mahakandmisel krediteeritakse põhivara väärtus samale kontole. Kulum-i objektid, mis on määratud Põhivaraklassis, seotakse mõlemale kontole. Nende kahe konteerimise netoefekt on see, et senine amortisatsioon debiteeritakse Kulum kontole.
Põhivara senise eluea jooksul toimunud amortisatsioon kantakse krediteerituks Põhivara kontole.


MAHAKANDMINE ja valik „Akumuleeritud ja järelejäänud amort.“
Kui Põhivara Mahakandmiste tüübiks on „Mahakandmine“ ja Sa kasutad „Lausendamine, põhivarad“ seadistuses valikut „Akumuleeritud ja järelejäänud amort.“ sisaldab finantskanne järgmisi konteeringuid:
Põhivara senine amortisatsioon debiteeritakse kontole Kulum, mis on määratud Põhivaraklassi seadistuses, kuhu põhivara kuulub. Kulu objektid, mis on määratud Põhivaraklassis samal real, seotakse selle konteeringuga. Senine amortisatsioon krediteeritakse Põhivaraklassis määratud Põhivara kontole.
Põhivara müümisel debiteeritakse põhivara väärtuses Põhivara Mahakandmise kaardile määratud kontot.
Põhivara Mahakandmise puhul krediteeritakse põhivara väärtuses Põhivaraklassis määratud Põhivara kontole. Põhivaraklassis määratud Põhivara konto real määratud Objektid seotakse ka selle kontoga.


MAHAKANDMINE ja valik Põhivara väärtus ja akumuleeritud amort.”
Kui Põhivara Mahakandmiste tüüp on „Mahakandmine“ ja seadistuses „Lausendamine, põhivarad“ on märgitud valik „Põhivara väärtus ja akumuleeritud amort.“, sisaldab finantskanne järgmisi konteeringuid:

Viimase Ümberhindluse kirje algväärtus või kui Ümberhindlusi ei ole, siis debiteeritakse vara algne Ostuväärtus kontole, mis on määratud Põhivara Mahakandmiste kirjes.
Viimase Põhivara Ümberhindluste kaardi algväärtus või, kui ümberhindlusi ei ole, krediteeritakse vara algset ostuväärtust põhivarakontole või põhivarakontole 2, mis on määratud põhivaraklassis, kuhu vara kuulub. Põhivaraklassis määratud varade või varade 2 objektid sidutakse sellele konteerimisele.
Põhivara amortisatsioon debiteeritakse põhivarakontol, mis on määratud põhivaraklassis. Kulumile siduma Põhivaraklassis määratletud Kulum või Kulum 2 objektid.
Senine amortisatsioon kantakse Põhivara Mahakandmiste kaardil määratud kontole.
Kõikidele konteerimistele sidutakse objektid, mis on määratud varaklassis (mis on vaikimisi kopeeritud varakirjeldusest) ja Põhivaraklassi lahtris “Objektid“.


MÜÜK

Kui Põhivara Mahakandmiste tüübiks on „Müük“, on finantskanded samad nagu eespool kolmes punktis kirjeldatud, kuid müügil on kaks lisakonteeringut:
müügihind debiteeritakse kontole „Müügi vahekonto“, mis on määratud seadistuses “Lausendamine, põhivarad”. Krediteeritakse kontot, mis on sisestatud „Põhivara Mahakandmise“ kaardile. Objektid kopeeritakse vaikimisi Põhivara kaardilt ja Põhivaraklassi seadistusest “Objektid” lahtrist.

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Palun lisage oma e-posti aadress, et saaksime Sulle saata alternatiivse lahenduse.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Milline äritarkvara sobib väikeettevõttele?

09. aprill 2025

Paljud väikeettevõtted… Loe edasi

Dokobit vs DigiDoc – vali lahendus, mis sobib sinu ettevõttele!

07. aprill 2025

Digiallkirjastamine on… Loe edasi

Mis vahe on raamatupidamistarkvaral ja ERP-l?

27. märts 2025

Kui oled… Loe edasi