Uuendatud 22. oktoober 2024
Kuidas toimub kulude ja tulude periodiseerimine?
Tavaliselt konteeritakse iga arverea kogu summa vastavale Müügi- või Ostukontole. See ei tarvitse aga sobida, kui Arve esitatakse teenuse või lepingu eest, mis kestab pikema perioodi. Sellisel juhul võiks summa Müügi- või Ostukontole kanda järk-järgult kogu teenuse osutamise või lepingu perioodi jooksul, eriti kui lepinguperiood ulatub järgmisse majandusaastasse.
Oletame, et sa saad näiteks Ostuarve teeninduslepingu eest, mis kehtib ühe aasta. Võimalik, et sa ei soovi oma kulukontot kohe kogu summa ulatuses debiteerida, vaid soovid seda jagada võrdsetes osades iga kuu. Sellise Ostuarve sisestamisel vali C.osal (müügiarvel B.osal) Periodiseerimise mudel (akumuleerimisperiood).
Kui Ostuarve kinnitatakse, ei kanta selle summat ostuvõlgade kontole nagu tavaliselt vaid viitkulude kontole, mis määratakse Finants mooduli seadistuses “Periodiseerimise mudelid“. Selles seadistuses pannakse paika valemid, mille alusel arvesummad järk-järgult konteeritakse. Iga perioodi kohta koosta eraldi mudeli kaart (näiteks: 6 kuud, 1 aasta, 2 aastat jms). Seadistusest saad lugeda täpsemalt SIIT (lk 4)
Ostuarve kinnitamise hetkel koostatakse uus kaart Simulatsioonide registrisse (moodul Finants). Sellel simulatsiooni dokumendil näed vastavat arvu (igakuiste maksete korral kahtteist) tasakaalus deebet- ja kreeditkonteeringuid, millega krediteeritakse Viitkulude kontot ja debiteeritakse Kulukontot ühe kaheteistkümnendiku osas kogusummast.
Ostuarve otseteede keskuse alla tekib link seotud Simulatsioonile ning vastupidi, Simulatsiooni otseteede ikooni alla ilmub link Ostuarvele.
Kord kuus võib kasutada Finants mooduli hooldusfunktsiooni “Koosta perioodilised kanded“, millega koostatakse finantskanne igast simulatsioonil olevast deebet- ja kreeditkonteeringu paarist.
Hoolduse käivitamisel tekib finantskanne Kannete registrisse. Finantskande kuupäevaks võetab programm vastava kuupäeva simulatsiooni ridadelt.
Loe täpsemalt siit juhendist: PDF (kulude periodiseerimise näide)
või hansamanuals.com (tulude periodiseerimise näide)
(periodiseerimine, kapitalirent, periodiseerimismudel, kulude jaotamine, kulude jaotus)
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Kuidas ostuarvega saab jagada kulud tuleviku perioodidele?
Simulatsioonist ei teki finantskannet, mis võib põhjuseks olla?