Uuendatud 13. august 2024
Kuidas tehakse välisvaluuta ümberhindamisi aasta lõpu seisuga Euroopa Panga kursi järgi?
Moodul Müügiarved > Aruanded > Müügireskontro ja moodul Ostureskontro > Aruanded > Ostureskontro näitavad aastalõpu kuupäevaga tekkinud kursivahesid, kui märgid aruande määramisknas valiku Esitus = Kursivahed. Avanenud aruandes on näha veerud:
Summa val – dokumendi summa dokumendil määratud valuutas;
Jooksev – summa kohalikus valuutas (= dokumendi valuuta summa x aruande kuupäeva valuutakurss);
Lausendatud – summa kohalikus valuutas (= dokumendi valuuta summa x dokumendi kuupäeva valuutakurss).
Vahe = jooksev – lausendatud
Eelnevalt peavad olema sisestatud 31.12. Euroopa Panga päevakursid (moodul Üldine > Registrid > Valuutakursid)
Finants moodulisse tuleks teha valuutakursi kasumi/kahjumi kanne aruandes toodud kursivahede osas, majandusaasta lõpu (näiteks 31.12.) seisuga. Sellega on tagatud seaduse nõue aastalõpu seisuga inventeerida bilansi varad-kohustused.
Moodul Finants > Funktisoonid > Hooldus > “Kursivahed”
See funktsioon koostab valitud valuutakontol (konto kaardile on märgitud Valuuta) leitud kursikasumi/kahjumi vahe suuruses finantskande. Kontod selle kande jaoks seadistatakse Finantsi seadistuses “Kursivahe”. Eelnevalt on võimalik kursimuutusi vaadata aruandest Kursivahed moodulis Finants.
Hoolduse “Kursivahed” kohta saad lugeda täpsemalt siit (lk 39): PDF
Järgmise aasta 01.01. seisuga sisesta sama kanne tagasi, vahetades seejuures deebeti ja kreediti (sisuliselt tühistatakse valuutakursi kasumi-kahjumi aastalõpu seisu kanne). See on vajalik, kuna arvete tasumisel või laekumisel arvutab programm automaatselt uuesti valuutakursi kasumi-kahjumi.
(valuutakursivahed, kursivahed, valuutad, valuutas, valuutakanded)