Uuendatud 08. oktoober 2024
Kuidas sisestada Retsepti kaarti?
Moodulis Logistika > Seadistused > Retseptid
Enne retsepti kaardi loomist tuleb valmis teha valmistoote artikli kaart Artilite registris. Retsepti kaardi loomiseks on kõige lihtsam valida valmistoote artikli kaardi peal Koosta menüü valik “Retsept”. Ekraanile avaneb retsepti kaart, mis saab automaatselt koodiks sama koodi, mis valmistootel. Samuti on retsepti ridadele lisatud valmistoode “Välja” veeru all. Loodud retsepti kood salvestub automaatselt ka valmistoote kaardil “Retsept” lahtrisse.
Vajuta Koosta menüüst Koopia, kui soovid olemasolevat retsepti kaarti aluseks võtta. Või vali Koosta menüüst Uus, kui soovid uut retsepti koostama hakata.
Kood – Anna retseptile kuni 20 tähemärgist koosnev kood. Retseptikood võiks olla sarnane väljundartikli Artiklikoodile.
Toodetav kogus – Toodetava koguse saad määrata vaid eeldusel, et kasutad Tootmise moodulit (st. kui Retseptiga koostatakse Laoartikkel).
Tunde ettevalmistamiseks, Minimaalne toodetav kogus, Päevi tootmiseks, Fikseeritud tootmispäevi, Tunde tootmiseks, Värv ressursiplaneerimises, Toodetav arv, Standardpartii, Lisatootm. kogus, Keel – Ka neid välju saad kasutada vaid Tootmise mooduli olemasolul.
Suletud – Märgi see valik, kui sa Retsepti enam ei kasuta. Kui struktuurartikkel koostatakse suletud retseptiga ning sa kasutad seda artiklit müügitellimusel, müügiarvel või muul müügi- või laotoimingul, vastavat toimingut salvestada ei saa. Seepärast on soovitatav märkida ka struktuurartikkel Suletuks, millega eemaldad selle artikli valiku nimekirjast ja tagad, et seda kogemata ekslikult ei kasutataks (või määra struktuurartiklile mõni teine retsept).
Juhised – Siia sisesta retsepti kasutamise juhised.
Retsepti tabeli ridadele sisesta sisendartiklid (st. valmistatava artikli koostisosad). Tabeli viimasele reale sisesta valmiva/komplekteeritud artikli kood (st. retsepti tulemus). Kui Tootmise moodulit ei kasutata, peab retsepti tulemuseks olema artikkel, mis on tüübiga Struktuurartikkel. Tootmiste registris kokku pandud artikkel peab olema Laoartikkel tüüpi.
Osa A
Artikkel – Vali sisendartiklite artiklikood. Viimasele reale sisesta valmistoote artiklikood.
Nimetus – Artiklikoodi valimisel sisestub Artikli Nimetus automaatselt.
Sisse – Sisesta valmistoote kokkupanemiseks vajaminevate komponentide arv. NB! Ära sisesta komponente viimasele reale.
Välja – Eespool toodud komponentidest koostatavate väljundartiklite arv. Tavaliselt on selleks 1. Kogus peab olema 1, kui retsept on seotud artikliga.
Osak.% – Osakaalu protsent. Seda välja kasutatakse vaid juhul, kui retseptil on mitu väljundartiklit. Tavaliselt võib seda ette tulla vaid siis, kui väljundartiklid on Laoartiklid (st artiklid, mis komplekteeritakse Tootmise moodulis). Väljundartiklite ridadele sisesta vastavad osakaalu protsendid. Retsepti kasutamisel Tootmise kaardil jagatakse sisendartiklite kogukulu vastavalt siin määratud protsendimääradele.
Mat.kulu – Kui reale on sisestatud sisendartikkel, määra artikli ühiku Ostuhind. Vaikimisi sisestub artikli Ostuhind artiklikaardilt. Siin näidatav summa EI OLE sama, kui tavapärase Kulumudeli alusel arvutatud laoväärtus. Selle kulusumma muutmiseks kasuta hooldusfunktsiooni “Muuda retsepti”.
Kui reale on sisestatud väljundartikkel (komplekteeritav kaup), määra selle artikli väärtus. Tavaliselt on selleks sisendartiklite Ostuhindade summa, kusjuures arvesse on võetud ka kasutatud koguseid. Jällegi sisestub vaikimisi artikli Ostuhind artiklikaardilt.
Sisendartiklite kogukulu näed jaluses Sisendartiklite kulu väljal ja väljundartiklite koguväärtust Väljundartiklite väärtuse väljal.
Töökulu – Tööjõukulu (toodetud ühiku kohta). Sisesta sisendartiklite ja/või väljundartiklite töökulu. Tavaliselt on selleks artikli kokkupanemiseks kasutatava tööjõu kulu.
Töökulu määra vaid sellistele Retseptidele, millega koostatakse Laoartikkel (mis komplekteeritakse Tootmise registris). Kui koostatakse Struktuurartikkel, töökulu arvesse ei võeta.
Töökulu sisesta reale, mis tähistab sisendartiklit. Nii krediteeritakse antud retsepti kasutavast Tootmise kaardist koostatud finantskandel tööjõukulu summas Tootmise T-kulu kontot. Kui määrad töökulu väljundartikli reale, debiteeritakse selle summas Tootmise T-kulu kontot.
Nii Sisendartiklite kulu kui Väljundartiklite väärtuse summad jaluses sisaldavad töökulu.
Osa B
Kirjeldus – Sisesta siia märkused artikli kohta.
Retsept – Siin näed, kas arikkel on omakorda komplekteeritud komponentidest (ehk on määratud alamretsept). Seda välja muudetakse automaatselt ning käsitsi seda muuta ei saa.
Jalus
Lukusta – Kui oled veendunud, et retsept on valmis, märgi edasiste muudatuste vältimiseks antud valik.
NB! Kui oled antud retsepti kord toimingul (nt Lähetusel või Tootmisel) kasutanud, ära seda enam muuda, eriti kui Retseptiga koostatakse Struktuurartikkel, millel pole märgitud valikut “Aseta sisestamisel komponendid”. Sellisel juhul muudab retsepti muutmine laoseisud valeks.
Kui siiski oleks vaja retsepti muuta, koosta hoopis uus retsept.
Sisendartiklite kulu – Sisendartiklite kogukulu (Töökulu + (Materjalikulu x Sisse kogus)). Kui väljundartikkel on laoartikkel, sisesta see summa vastava artikli kaardile Ostuhinna väljale. Seda saad teha kas käsitsi või kasutada Tootmise mooduli hooldusfunktsiooni “Muuda retsepti”.
Väljundartiklite väärtus – Väljundartiklite koguväärtus (Töökulu + (Materjalikulu x Välja kogus)).
Vaata ka VIDEOT
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Milleks kasutatakse Komplekteerimise moodulis hooldust “Muuda retsepti”?