Uuendatud 31. jaanuar 2025
KUIDAS SISESTADA KASSASISSETULEKU ORDERIT?
Moodul Kassa > Registrid > Kassasissetulekuorderid.
Regiser võimaldab registreerida sularahatehinguid, mis ei ole seotud müügiarvete ega ostuarvetega. Kassasissetulekuorderite registrit kasutatakse sularahalaekumiste (ettevõttele saadud raha) ja Kassaväljaminekuorderite registrit sularahamaksete registreerimiseks. Nende tehingute kinnitamisel koostatakse finantskanded automaatselt.
Kassasissetulekuordereid saate koostada kahel viisil:
A) Moodul Kassa > Registrid > Kassasissetulekuorderid. Sisestades otse Kassasissetulekuorderite registrisse uue kaardi.
B) Koostades müügiarve dokumendi pealt Koosta menüüst kassasissetuleku orderi.
KASSAORDERI PÄIS
Nr. – Kassaorderi dokumendi unikaalne number seadistusest “Numbriseeriad – Kassasissetulekud”.
Kuupäev – Kassaorderi kuupäev. Vaikimisi sisestub arvuti seadete järgi kehtiv kuupäev. See kuupäev määratakse ka finantskande kuupäevaks, kui kassaorder kinnitatakse ja salvestatakse. Kui seadistuses “Kassaraamatu seadistused” on aktiveeritud valik “Nõua KSO ja KVO kronoloogiat”, ei ole võimalik kassaorderi peal kuupäeva muuta. See tagab, et kõik kassaorderid registreeritakse alati kronoloogilises järjekorras.
Ametlik seerianr. – Mõnes riigis on seadusest tulenev nõue määrata igale Kassasissetulekuorderile ametlik ehk riiklik seerianumber.
Kinnita – Märkige see valik, kui soovite kassaorderi kinnitada ja tekitada finantskande Finants mooduli registrisse “Kanded“. Kui see valik on märgitud ja kaart salvestatakse, luuakse finantskanne automaatselt. Kui kassaorder on kinnitatud ja salvestatud, ei ole seda enam võimalik muuta.
Kasutajagruppide seadistuses saab õigustega piirata valitud kasutajatel Kassasissetulekuorderi kinnitamist. Seda saad teha moodulis Üldine > Seadistused > Kasutajagrupid.
“SUMMAD” VAHELEHT
Tas.viis (D) – Vaikimisi võetakse seadistusest “Kassaraamatu seadistused” (väli “Tas.viis, vaikimisi“). Tasumisviis määrab finantskande konto, mida kasutatakse kassaorderist tekkinud finantkandel deebetis (Kassasissetulekuorder). Tavaliselt on see sularaha- või pangakonto.
Üks kassaorder võib sisaldada mitut sularahalaekumist, mis on loetletud vahelehel “Tasumised”. Kui kõik tehingud kasutavad sama tasumisviisi (s.t. need kantakse samale sularaha- või pangakontole), tuleb tasumisviis määrata siin päises. Kui mõni makse rida kasutab teistsugust tasumisviisi, tuleb see määrata vastaval real “Tasumised” vahelehel (B osa).
Kassaorderi salvestamiseks peab olema määratud tasumisviis kas siin või igas “Tasumised” vahele real eraldi.
Kui Tasumisviiside seadistuses (C osal) on määratletud eraldi numbriseeriad iga tasumisviisi jaoks ja “Kassaraamatu seadistuses” on aktiveeritud valik “Ühised numbriseeriad”, määratakse tehingu number vaikimisi tasumisviis järgi ning see muutub, kui muudate tasumisviisi.
Isik – Kui kassaorder on seotud konkreetse isikuga, sisestage siia tema kasutajanimi, kasutades Ctrl+Enter. Lisaks tuleb kassaorderi väärtus registreerida “Tasumised” vahelehel, kui rea tüüp on “Väljamakse”.
Kui sisestate isiku koodi ja vajutate Enter, täidetakse automaatselt isiku nimi, aadress ja muud andmed, sealhulgas Objekt, mis võetakse Isiku kaardilt või Globaalse kasutaja kaardilt ning seotud Kontakti kaardilt.
Info kande E osale – Kui see valik on märgitud Kassasissetulekuorderil, mis kajastab sularaha laekumist müügiarve või ostukreeditarve vastu, kopeeritakse arve number, maksekuupäev ja kliendi andmed finantskande võlgade kontole.
Kui Kassasissetulekuorderil on “Tasumised” vahelehel rida, mille tüüp on “Arve” või “Kreedit-ostuarve”, tähendab see, et kassaorder kajastab sularaha laekumist nende vastu.
Kui valik on märgitud ettemakse puhul, kopeeritakse maksekuupäev ja kliendi andmed finantskande avansikonto reale (kuid mitte arve ega ettemakse numbrit).
“Info kande E osale” valik on automaatselt kassasissetuleku orderil märgitud, kui “Lausendamine, müük” seadistuses on valitud “Info kande E osale”.
Korresp.viis (K) – Vaikimisi võetakse seadistusest “Kassaraamatu seadistused” (väli “Korr.viis, vaikimisi“). Korrespondeerumisviis määrab finantskande konto, mille kreeditisse kantakse kassaorderi summa.
Näited korrespondeerumisviisi kasutamisest:
– müügiarvete laekumisel müügitulu konto;
– sularahamaksed töötajatele: töötasu- või lähetuskulude konto;
– sularahaülekanded pangakonto ja kassakonto vahel (pangakonto).
Kui Kassasissetulekuorder on koostatud müügiarve põhjal, võib korresp.viis olla ajutine konto sularaha hoidmiseks.
Kui kassaorderil on mitu tehingut ja kõik tehingud kasutavad sama korresp.viisi, määrake see siin päises. Kui mõni tehing kasutab teistsugust korresp.viisi, määrake see vastaval real “Tasumised” vahelehel (vahekaart B).
Kommentaar – Vaikimisi ilmub tekst, mis kirjeldab korresp.viisi. Seda saab käsitsi muuta konkreetse kassaorderi peal.
Klient – Kui kassaorder on seotud konkreetse kliendiga (sularaha laekumine), sisestage kliendi kood, kasutades Ctrl+Enter. Kui vajutate Enter, täidetakse kliendi nimi, aadress ja muud andmed. Kui sisestate müügiarve numbri “Tasumised” vahelehel, kopeeritakse kliendi kood automaatselt.
Viide – Võimaldab lisada tehingule täiendava viite. Kui kassaorder on koostatud müügiarve põhjal, sisaldab see “ARVE.” prefiksit ja arve numbrit (näiteks, ARVE.250056)
“TASUMISED” VAHELEHT
Kassasissetulekuorderi “Tasumised” osa saab kasutada müügiarvete tasumiseks, tingimusel et maksed tehakse sularahas. Lisaks saab kasutada seda vahelehte aruandvate isikute, kreeditarvete või ettemaksete registreerimiseks, ning kassaorderi parandamiseks (koopia vastupidise märgiga). Müügiarved, mis sel viisil lakeuvad, ei ole enam avatud, kuid Laekumiste registritesse vastavaid dokumente ei teki. Kui lisate “Tasumised” osale ridu, uuendatakse “Summad” vahelehel lahtreid “Kokku” ja “Neto” automaatselt.
A – VAHELEHT
Tüüp – Sellel väljal määrate kassaorderi tüübi. Samale kassaorderile võib lisada erinevat tüüpi ridu, tingimusel et kõik sularahamaksed on seotud sama Kliendiga, Isikuga ja Objektiga. Kassasissetulekuorderi võimalikud tüübid:
Kassasissetulek – Kasutage seda valikut tavalise sularahalaekumise registreerimiseks. Sisestage laekunud summa lahtrisse Summa.
Arve – Kasutage seda valikut avatud müügiarve tasumiseks sularahas. Sisestage arve number väljale “Number”. Kliendi andmed täidetakse automaatselt. Tasutav summa kuvatakse väljale Summa (muutmine võimalik).
Kreedit-ostuarve – Kasutage seda valikut tasumata kreedi-ostuarvete tagasimaksmiseks sularahas. Sisestage ostuarve number väljale Number (ctrl+enter). Tarnija andmed täidetakse automaatselt. Tasutav summa kuvatakse väljale Summa (muutmine võimalik).
Väljamakse – Kasutage seda valikut sularaha laekumise registreerimiseks töötajalt. Sisestage töötaja kood väljale Isik (kohustuslik). Sisestage laekunud summa väljale Summa.
Ettemakse kliendilt – Kasutage seda valikut kliendi sularahaettemakse registreerimiseks. Kui ettemakse on seotud müügitellimusega, sisestage tellimuse number väljale Tellimus (ctrl+enter). Kliendi andmed täidetakse automaatselt. Ettemakse summa kuvatakse väljale Summa (muutmine võimalik).
Tarnijatelt tagastatud ettemaksud – Kasutage seda valikut tarnijale makstud ettemakse tagastamiseks (s.t. sularaha tagastuse registreerimiseks). Sisestage ettemakse number väljale Number (ctrl+enter). Tarnija andmed täidetakse automaatselt. Tagastatav summa kuvatakse väljale Summa (muutmine võimalik).
Number – Kui tüüp on “Arve” või “Kreedit-ostuarve”, sisestage tasumisele kuuluva müügi- või ostuarve number või valige see Aseta funktsiooni abil. Vajutades Tab või Enter, ilmub vastav kliendi või tarnija number väljale Ettevõte, ning tasumisele kuuluv summa lisatakse väljale Summa.
Kui tüüp on “Ettemakse kliendilt”, sisestage ettemakse number. See võib olla: käsitsi määratud number, kliendi või tarnija poolt määratud number, soovitatavalt müügi- või ostutellimuse number, mille vastu ettemakse on tehtud.
Kui sisestate lahtrisse “Tellimus”müügi- või ostutellimuse numbri, kopeeritakse see automaatselt ka väljale Number.
Kui tüüp on “Ettemakse kliendilt”, sisestage ettemakse number, kasutades ctrl+enter.
Kõigil juhtudel, kui vajutate Enter, kuvatakse vastav kliendi või tarnija number väljale “Ettevõte”, ning tasumisele kuuluv summa lisatakse väljale “Summa”. Samuti täidetakse Ettevõtte nimi ja aadress vastavatel väljadele “Summad” vahelehel.
Tellimus – Kui tüüp on “Ettemakse kliendilt” ning kassaorder registreerib sularahaettemakse, mis on seotud müügi- või ostutellimusega, sisestage müügi- või ostutellimuse number siia. Vajutades Enter: kopeeritakse tellimuse number automaatselt väljale “Number”; kliendi või tarnija number ilmub väljale Ettevõte; tellimuse jääkväärtus (tellimuse summa miinus varasemad ettemaksed) lisatakse väljale Summa; ettevõtte nimi ja aadress ilmuvad vastavatesse väljadele “Summad” vahelehel.
Ettevõte – Kui sisestate müügi- või ostuarve numbri, ettemakse numbri, müügi- või ostutellimuse numbri, täidetakse see väli vastava kliendi või tarnija nimega. Seda ei saa käsitsi muuta. Kui tüüp on “Ettemakse kliendilt”, kuid tellimuse number ei ole sisestatud, peate siin määrama kliendi või tarnija, kellelt laekus ettemakse või kellele see maksti.
Summa – Sisestage kassaorderi summa (koos käibemaksuga, kui kohaldub). Kui lisate “Tasumised” vahelehele ridu, uuendatakse “Summad” kaardi väljad Kokku ja Neto automaatselt.
B – VAHELEHT
Korresp. – Sisestage korrespondeerumisviis (konto), kui see erineb “Summad” vahelehel sisestatud korresp.viisist (kontost). See võimaldab sama kassaorderi erinevate ridade suunamist erinevatele kontodele.
Tas.viis – Sisestage tasumisviis, kui see erineb “Summad” vahelehel määratud tasumisviisist. See võimaldab sama kassaorderi erinevate ridade suunamist erinevatele kontodele.
Kommentaar – See väli võimaldab lisada märkmeid seoses kassaorderiga. Kui sisestate korrespond. viisi, täitub kommentaar automaatselt, kuid saab käsitsi muuta. Kõik siia sisestatud märkmed lisatakse ka finantskanne kirjeldusse, kui kassaorderist tekib finantskanne.
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Kuidas koostada kassasissetulekuorder müügiarvelt?
Kassasissetulekuorderi sisetamisel ilmub teade “Kood ei ole kasutusel: “