Avaleht> Kasutajatugi> Turvalisus> Kasutajaõigused> Kuidas seadistada kasutajaõiguseid?

Sisesta märksõna või vaata all asuvast teemade menüüst

Uuendatud 16. juuli 2024

Kuidas seadistada kasutajaõiguseid?

Moodul Üldine > Seadistused > Kasutajagrupid

Igale isikule saab siin seadistuses määrata tema õigused, mida ta programmis teha saab. Kirjelda siin seadistuses ära erinevad õigused töötajate gruppide/tööülesannete järgi. Kui oled kasutajagrupid kirjeldanud, siis vali iga isiku kaardi peal (moodul Üldine > Registrid > Isikud), kuhu kasutajagruppi isik kuulub.


Enne kui hakkad täitma Kasutajagruppi, vali, kas hakkad õiguseid andma või õiguseid piirama. Seda saad valida Isiku kaardi peal lahtris “Alusta tasemest“.
Kasuta Ctrl+Enter, et valida:

A) Sa saad kasutajalt eemaldada vaikimisi kõik õigused, v.a. üksikud loetletud lubatud funktsioonid. Kui valid siia Isiku kaardile “Õigused puuduvad“, siis Kasutajagrupi kaardile loetle ainult lubatud funktsioonid.

B) Sa saad kasutajale lubada vaikimsi kõik õigused, v.a. üksikud loetletud keelatud funktsioonid. Kui valid siia Isiku kaardile “Täielikud õigused“, siis Kasutajagrupi kaardile loetle ainult keelatud funktsioonid.


Kasutajagrupid – Sa saad seda lahtrit kasutada siis, kui lood kasutajagrupi, mis sisaldab ka õigusi mõne teise kasutajagrupi pealt. Võid siin lisada mitu kasutajagrupi koodi, eraldades koodiga.

Näiteks, sul võib olla loodud enne grupp, kus on lubatud Müügiarvete moodul ja grupp, kus on lubatud Ostuarvete moodul. Kui sul nüüd on vaja luua kolmas kasutajagrupp, mis sisaldab õigust mõlemale moodulile, siis lisa mõlemad eelnevad kasutajagrupi koodid siia lahtrisse.
Õigused, mis on määratud siin lahtris määratud kasutajagruppidele, omavad suuremat prioriteeti kui ridadele määratud õigused. Näiteks, kui kasutajagrupi ridadel oled “Numbriseeriad-arved” seadistuse keelanud, kuid siin väljal määrad kasutajagrupi koodi, kus on sama seadistus lubatud, siis isik saab ikkagi sellele seadistusele ligi. Kui oled siin väljal määranud komadega mitu kasutajagrupi koodi, millel on erinevad õigused sellele seadistusele, siis kehtib kõige viimasena lisatud kasutajagrupi koodi õigused. Näiteks, kui sisestasid siia grupid A, B and C, siis C on prioriteetsem kui A ja B.

Blokeeri kontod – loe selle kohta täpsemalt SIIT


Tabeli ridadel määratakse, millistele programmi osadele antud grupi liikmetel on õigus juurdepääsuks ning juurdepääsu tase. Juurdepääsu saad lubada või keelata tervele moodulile, selle teatud osadele (registritele või seadistustele) või toimingutele.

1) Anna igale kasutajagrupile Kood ning Tekst (kirjeldus).

2) Vali Tüüp, ehk millisele tasemele hakkad õigust määrama. Kasuta Ctrl+Enter klahvikombinatsiooni. Näiteks, moodul või register või seadistus. Alati määra kõigepealt Moodulite õigused ehk kas kasutaja näeb või ei näe mingit moodulit. Seejärel täpsusta registri, seadistuse või toimingu tasemel õigused.
Kui soovid piirata ligipääsu kõikidele seadistustele, siis jäta see veerg tühjaks.

Tüüp, mis on lisatud suurima numbriga reale, omab kõrgemat prioriteeti. Näiteks, kui 1.real keelad ligipääsu kõikidele seadistustele, seejärel 2.real lubad ligipääsu Tasumistingimuste seadistusele, siis kasutajagrupi  liikmed saavad Tasumistingimustele ligi. Kui 1.real lubad ja 2.real piirad ligipääsu, siis kasutajal puudub ligipääs.

3) Teises tulbas vali (Ctrl+Enter) konkreetne programmi osa. Kui valisid esimeses veerus Moodul, siis teises veerus avaneb moodulite valikud. Kui valisid Tüübiks „Toiming“, saad teise tulpa valida konkreetse toimingu, mille soovid võib-olla teatud töötajate jaoks keelata. Kui valisid Tüübiks „Aruanne“, saad teises tulbas määrata konkreetse aruande jne.

Kui jätad teise veeru tühjaks, siis rakendub õigus kogu nimekirjale. Näiteks, kui valid 1.veerus “Aruanne” ja 2. veeru jätad tühjaks, siis rakendub 3.veeru õigus kõikidele aruannetele.

4) Järgmises tulbas määratakse õiguste Tase (kasuta Ctrl+Enter). Valikuid „Vaata“, „Vaata/Uus“, „Sirvi“, „Sirvi/Uus“ ja “Keela sirvimine” kasutatakse ainult registrite või seadistuste puhul.
Vaata – võimaldab kasutajal näha olemasolevaid dokumente/kaarte. Uusi kaarte lisada ja muuta ei ole võimalik.
Vaata/Uus – kasutaja saab vaadata olemasolevaid kaarte ja sisestada uusi. Muuta ei ole võimalik.
Sirvi – saab vaadata ainult kaartide sirvimine akent, ühtegi kaarti avada ega uut luua ei ole võimalik.
Sirvi/Uus – saab vaadata ainult kaartide sirvimine akent ja koostada uut kaarti. Olemasolevaid kaarte vaadata ja muuta ei ole võimalik.
Keela sirvimine – registrit Põhiaknast avada ei ole võimalik, kuid kaarte koostada sellesse registrisse on võimalik teiste funktsioonide/moodulite kaudu.
Täis/Täielik – annab kasutajale täielikud õigused konkreetse funktsiooni kasutamiseks.
Puudub
– kasutajal puudub õigus funktsiooniu kasutamiseks. Funktsioon valik peidetakse kasutaja jaoks.

5) Viimases veerus vali “Ava tüüp“. Seda saad kasutada ainult siis, kui esimeses veerus on tüüp Register. Siin tehtud valik määrab selle, milline aken avaneb, kui kasutaja avab mõne registri (v.a. Põhiaknas lühiteedest avades).
Sirvi – Kui kasutaja avab näiteks Arvete registri, siis avaneb arvete sirvimise aken, kus on näha kõiki kaarte.
Uus kaart – Kasutajale avaneb uus tühi kaart, mida kasutaja täitma saab hakata. Et avada sellest aknast sirvimise akent, saab kasutaja kasutada F3 klahvi.

Kasutajagrupi salvestamiseks vajuta Salvesta.

NB! Loo esimesena kindlasti 1 kasutajagrupp (näiteks admin või peakasutaja), kellel on kõik õigused ja määra see vähemalt  ühele kasutajale.

Vaata ka veebiseminari  VIDEOT


RIDADE JÄRJEKORD:

Kui seadistad kasutajagruppe, pea meeles, et õigused, mida määrad kõige kõrgema numbriga reale, saavad prioriteedi. Näiteks, kui keelad 1. real kõikidele seadistustele juurdepääsu, aga annad 2. real juurdepääsu Tasumistingimuste seadistusele, siis kasutajagrupi liikmetel on juurdepääs Tasumistingimustele. Kui aga annad 1. real juurdepääsu Tasumistingimuste seadistusele ja 2. real keelad kõikidele seadetele juurdepääsu, siis Kasutajagrupi liikmetel ei ole juurdepääsu Tasumistingimustele.

Selleks, et aidata organiseerida Kasutajagrupi kaarti sellisel viisil, saad programmil sorteerida read, valides Operatsioonide menüüst “Sorteeri“.

Funktsioon sorteerib juurdepääsugrupi read järgmistel põhimõtetel:

  1. Kui esimese rea tüüp on “Moodul”, jääb see rida esimeseks. See säilitab määratud mooduli, mis kuvatakse kasutajagrupi liikmetele sisselogimisel.
  2. Teised read sorteeritakse tüübi järgi, sellises järjekorras: Moodul, Register, Seadistus, Aruanne, Dokumendid, Eksport, Import, Hooldus, Toimingud) ja seejärel tähestikuliselt.
  3. Read, mis annavad juurdepääsu, paigutatakse nende kohale, mis keelavad juurdepääsu. Kui on vastuolulisi ridu (näiteks read, mis annavad ja keelavad juurdepääsu samale seadistusele), antakse madalamatele/allpool ridadele prioriteet, nagu on mainitud sissejuhatavas lõigus, seega sorteerimine keelab juurdepääsu.
  4. Kui on korduvaid ridu, mis võivad olla vastuolulised, kostub heli ja kursor asetatakse esimese korduva rea juurde. Seetõttu saad kasutada funktsiooni ‘Sorteeri‘, et leida korduvaid ridu. Pärast korduste parandamist vali uuesti ‘Sorteeri‘, et näha järgmist kordust.

 

(kasutajagruppide seadistamine, kasutajaõiguste määramine, kasutusõigused, kasutajapiirangud)

Kas see juhend aitas sul lahendust leida?

Täname tagasiside eest! Palun lisage oma e-posti aadress, et saaksime Sulle saata alternatiivse lahenduse.
Aitäh tagasiside eest!
Kommentaari saatmine ebaõnnestus

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Standard Booksi äritarkvaras on ligi… Loe edasi

Liitu meiega ja saa programmeerijaks!

05. detsember 2024

Oled huvitatud IT-st ja tehnoloogiast… Loe edasi

Standard Booksi versiooniuuendus, sügis 2024

28. november 2024

Standard Booksil on valminud uus versioon… Loe edasi

Hea äritarkvara tõstab ettevõtte igapäevatöö kvaliteeti!

14. november 2024

Tänapäeva ettevõtluskeskkonnas on… Loe edasi