Uuendatud 06. märts 2025
Kuidas saab teada, millise finantskande koostab programm põhivara amortisatsiooni kohta, enne kui lasta see kanne koostada hooldusfunktsiooni alt?
Moodul Põhivarad > Aruanded > “Amortisatsiooni kande soovitus”
Enne amortisatsiooni finantskande koostamist on soovitav üle vaadata, millise kande programm koostaks ning kas kanne tundub õige. Selles aruandes näeb, millised kanded koostataks hooldusfunktsiooniga „Koosta amortisatsiooni kanded“.
Määra soovitud periood ja põhivaraklass või põhivara
Periood – Määrake ajavahemik, mille kohta amortisatsiooni arvutatakse. Tavaliselt peaks periood koosnema valitud arvust tervetest kuudest või aastatest: kui see ei ole nii, ümardatakse see ülespoole. Kui te kasutate siiski lineaarse amortisatsiooni mudelit, mille puhul olete valinud perioodiks Päeva, võite siin määrata päevase või muu perioodi, ja kui te kasutate degressiivset amortisatsiooni mudelit, mille puhul olete valinud perioodiks kvartali, peate määrama kalendri kvartali (või kalendri kvartalite arvu).
Põhivara – Kui Sa tahad, et amortisatsiooni arvutatakse konkreetse põhivara kohta, sisesta siia selle põhivara number. Võite sisestada ka põhivara numbrite vahemiku, mis on eraldatud kooloniga (:).
Kategooria – Määrake siin Põhivarakategooria, kui soovite, et amortisatsioon arvutatakse konkreetsesse varakategooriasse kuuluvate põhivarade kohta. Võite sisestada ka põhivarakategooriate vahemiku, mis on eraldatud kooloniga (:). Põhivara, mis kuulub põhivarakategooriasse, mille puhul olete valinud valiku „Jäta arvestusaasta aruannetest välja“, ei ilmu aruandesse.
Osakond – Kui soovite, et aruanne näitaks amortisatsiooni teatud osakonda kuuluvate põhivarade kohta, määrake siin see osakond. Osakond, kuhu põhivara kuulub, võetakse viimasest “Põhivara seis” kaardilt, mille tüüp on „Liikumine“ ja mille kuupäev on jääb amortisatsiooni perioodi sisse, ja mille oled märkinud „Kinnita“. Kui põhivara kohta ei ole „Liikumise“ tüübiga “Põhivara seisu” kaarte, siis põhivara kaardi „Omanik“ vahelehelt.
Kande kuupäev – Sisestage kuupäev, mida te arvate kasutavat amortisatsiooni simulatsiooni koostamisel. See kuvatakse aruande alguses koos tõenäolise Simulatsiooni numbriga (st järgmise kasutamata numbriga seadistusest “Numbriseeriad – Simulatsioonid“. Kui te ei sisesta kuupäeva, kasutatakse praegust kuupäeva.
Mudel (Mudel 1 /Mudel 2) – Valige üks neist valikutest, et määrata, millist määratud amortisatsioonimudelit kasutatakse selle amortisatsiooni arvutamiseks (iga põhivara kaardilt vahelehel „Mudelid“).
Arvuta – Need valikud on seotud ainult lineaarse amortisatsiooni mudelite puhul. Degressiivsed mudelid kasutavad tavaliselt valikut “Väärtused kuu kohta“, isegi kui olete valinud “Väärtused päeva kohta“. Kui teil on mistahes tüüpi amortisatsioonimudelid, mille perioodiks on „Kvartal“, peate amortisatsiooni korrektseks arvutamiseks valima valiku “Mudeli järgi“.
Väärtused kuu kohta – See valik jagab aastase amortisatsiooniprotsendi 12-ga, et saada igakuine protsent. Näiteks, põhivara väärtusega 50,000, mida amortiseeritakse 5% aastas, amortiseeritakse 208,33 kuus (50,000 x 0,05 / 12). See arv on alati sama, olenemata päevade arvust kuus. Selle valiku valimine tühistab perioodi, mille olete valinud Põhivara kaardile määratud amortisatsioonimudeli kaardil.
Väärtused päeva kohta – See valik jagab aastase amortisatsiooniprotsendi 365-ga ja korrutab selle kuu päevade arvuga, et saada igakuine protsent. Näiteks, põhivara väärtusega 50,000, mida amortiseeritakse 5% aastas, amortiseeritakse 212,33 võrra 31 päeva kuus (50,000 x 0,05 / 365 x 31). See arv muutub sõltuvalt päevade arvust kuus. Päevade arv arvutatakse aruandeperioodi alusel. Jällegi, selle valiku valimine tühistab perioodi, mille olete valinud Põhivara kaardile määratud amortisatsioonimudeli kaardil.
Mudeli järgi – Valige see valik, kui soovite, et amortisatsiooni arvutamisel kasutataks perioodi, mille olete valinud igas Põhivarale määratud amortisatsioonimudelites.
Arvestuse alus viimane ümberhindluse väärtus – Kasutage seda valikut, et kontrollida, kuidas amortisatsiooni arvutatakse, kui põhivaral on vähemalt üks “Põhivara Ümberhindluse” kaart. Sellised Põhivara ümberhindluste kaardid jõustuvad alates nende alguskuupäevast (kui sa ei vali seda valikut) või põhivara eluea algusest. Kui konkreetse põhivara kohta ei ole ühtegi Põhivara Ümberhindluse kaarti, ei mõjuta see valik aruande tulemust ja amortisatsioon arvutatakse aruandes tavapäraselt.
Selle valiku valimine võib olla kasulik, kui kasutad lineaarset amortisatsiooni mudelit, kui sa ei muutnud mudelit Põhivara Ümberhindluse kaardil ja kui sa tahad tagada, et Põhivara eluiga jääb samaks. Võttes põhivara algset ostuväärtuse aluseks viimase Põhivara Ümberhindluse, arvutab see tegelikult eelmiste aastate amortisatsiooni tagasiulatuvalt ümber. Sõltuvalt teie audiitorilt saadud nõuannetest võib olla vaja teha finantskanne, et kajastada selle ümberarvutuse tulemusel tekkinud amortisatsiooni muutus Finants moodulis. See tagasiulatuv arvutus toimub isegi siis, kui Põhivara Ümberhindluse alguskuupäev on aruandeperioodist hilisem. Seega võib olla vaja veenduda, et eelmiste aastate amortisatsioon on arvutatud ja kirjendatud Finants moodulisse enne järgnevate Põhivara Ümberhindluste sisestamist.
V.a. mitteaktiivsed põhivarad – Valige see valik, kui te ei soovi, et aruandes sisalduksid põhivarad, mille olete märkinud mitteaktiivseks.
Ostuväärtuse asemel sihtfin.väärtus – Valige see valik, kui soovite, et aruandes kasutataks iga põhivara sihtfinantseerimisväärtust amortisatsiooni arvutuste alusena, mitte ostuväärtust. Kui kasutate seda valikut, veenduge, et olete täitnud “Sihtfinants. väärtus” lahtri kõigil põhivaradel. Amortisatsiooni ei arvutata põhivarade puhul, millel puudub sihtfin.väärtus.
Kui aruande käivitamisel ei ole näha finantskandeid, siis kontrolli järgnevaid punkte:
1. kas Põhivarade mooduli seadistuses “Põhivaraklassid” on valitud (ctrl+enter) A-, B- ja C-osale õiged kontod teie ettevõtte kontoplaanist;
2. kas Põhivaraklass on sisestatud Põhivara kaardile;
3. kas Põhivara kaardil on täidetud õige “Alguskuupäev” ja õige “Mudel 1″;
4. kas Põhivara kaardile on märgitud “Lõppväärtus”. Kui on täidetud, ei pruugi aruandesse tulla. NB! Lõppväärtus on väärtus, millest alla poole põhivara enam ei amortiseerita.
5. veendu, et Põhivara pole lõpuni amortiseerunud.
Aruandes toodud kanne koostatakse alles peale seda, kui käivitada hooldusfunktsioon “Koosta amortisatsiooni kanded” ning määrata samad parameetrid, nagu aruandel. Kande koostamisest loe täpsemalt SIIT
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Kuidas koostada amortisatsiooni kandeid?
Kuidas vältida, et ma ei koostaks samasse perioodi topelt amortisatsioonikandeid?
Kuidas saab vaadata põhivahendite tulevaste perioodide amortisatsiooni?
Kus ma näen põhivarade kuu amortisatsiooni? (Amortisatsiooniaruanne)
Käivitasin hoolduse “Koosta amortisatsiooni kanded”, aga kandeid ei tekkinud. Miks?