Uuendatud 21. mai 2024
Kuidas määrata kõikidele müügiarvetele sama tasumistähtaeg?
Kui sisestad müügiarve või ostuarve, arvutatakse selle maksetähtaeg tavaliselt arve kuupäevast, võttes aluseks Tasumistingimuse. Näiteks, kui Tasumistingimusel on netopäevi 30, siis arve tasumistähtaeg on 30 päeva pärast arve kuupäeva. Sellel arvutusel on kaks piirangut:
- Mõnes riigis ei arvutata tähtaegu otseselt arve kuupäevadest sel viisil. Selle asemel sõltub maksetähtaeg perioodist, millesse arve kuupäev jääb: kõikidel selle perioodi jooksul väljastatud arvetel peab olema sama tähtaeg. Iga periood ei pruugi tingimata olla võrdne kalendrikuuga.
- Tähtaegade arvutamine maksetähtaegade abil ei võimalda tähtaega alati kuu viimaseks päevaks määrata, sest arvutus ei võta arvesse iga kuu erinevat päevade arvu.
Nende piirangute asemel saad kasutada Arvestusperioodide alusel tähtaegade arvutamiseks. Järgi neid samme:
- Moodul Finants > Seadistused > “Arvestusperioodid”. Koosta siin seadistuses uus kaart.
- Sisestage Arvestusperioodide kood. See peab olema sama kood, mis seadistuses “Arvestusaastad”. Kui lahkud Koodi lahtrist, jagatakse eelarveaasta automaatselt kaheteistkümneks perioodiks, iga kalendrikuu jaoks üks rida.
- Muudae iga perioodi algus- ja lõppkuupäevi kui vaja. Esimese (rea) perioodi Alguskp. peab olema sama, mis Arvestusaastad seadistuses sama aasta alguskuupäev. Viimase (rea) perioodi Lõppkp. peab olema sama, mis Arvestusaastad seadistuses sama majandusaasta lõppkuupäev. Perioodid võivad kestvuselt olla erinevad, kuid ära jäta ühtegi kuupäeva vahele.
- Määra iga perioodi jaoks fikseeritud tasumistähtajad – veerus “Fiks. laek.tähtaeg“Siin näites on 21. juuni ja 26. juuli vahel väljastatud müügiarvete või ostuarvete maksetähtaeg 26. august. Kui sa ei määra perioodile fikseeritud tähtaega, kasutatakse selle perioodi lõppkuupäeva (“Lõppkp.”) selle tähtajaks. “Kommentaar” trükitakse aruannetesse, kui otsustate kasutada Arvestusperioode aruannetes ajaliselt jaotamise määramiseks. Seda kirjeldatakse allpool punktis 6.
- Kui soovid, et tähtaegade arvutamisel kasutatakse Arvestusperioode, vali Tasumistingimuse kaardile valik “Arvestusperiood + netopäevi“:
Siin näites on tasumistingimuse netopäevade arv 5. See tähendab, et tähtaeg on viis päeva hiljem kui Arvestusperioodide seadistuses määratud tähtaeg. Seega, meie näite puhul, kui müügiarve või ostuarve on väljastatud vahemikus 21. juuni kuni 26. juuli, siis saab nende arvete tähtajaks 31. august. - Samuti võid kasutada Arvestusperioode müügi- ja ostureskontro aruannete (“Ajaline jaot.” ja “Detailne ajaline” valikutega), Laekumis- ja Tasumisennustuse aruannete ning Kliendi/Tarnija tasumata arvete aruande perioodide määramiseks. Selleks vali Müügiarvete mooduli seadistuses “Ajaline jaotus reskontro aruannetes” valik “Kasuta ajalise jaotuse asemel arvestusaastaid” ja määra, mitut Arvestusperioodi soovid kasutada:
Kui kasutad seda võimalust, peaksid siiski määrama ka Perioodid 1-6, kuna seda infot kasutab programm Logistika mooduli aruandes “Lao ajaline analüüs“. On soovitatav, et määrad Arvestusperioodide seadistuses sarnased perioodid nagu on “Ajaline jaotus reskontro aruannetes” seadistuses.
Allpool kujutatud näite müügireskontro aruanne on koostatud kasutades ajalise jaotuse valikut. Selles on neli perioodi, nagu on määratud ülalkirjeldatud seadistuses. Need perioodid on neli kõige hilisemat arvestusperioodi aruande koostamise ajal. Iga arvestusperioodi nimi (veeru pealkiri) on võetud arvestusperioodide seadistusest.
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Kas ostuarvele on võimalik panna mitu osamaksega tasumise tähtaega?