Uuendatud 09. märts 2023
Kas müügiarvele on võimalik panna mitu osamakse tasumise tähtaega?
Kui kliendiga on kokkulepitud mitmes osas arve tasumine, siis on võimalik arve koostamisel kasutada spetsiaalset Tasumistingimust. Sellisel juhul on ka Müügireskontro aruandes näha iga osamakse tähtaeg. Selleks saad kasutada Müügiarvete moodulis seadistust “Osalised maksed“.
Selles seadistuses kirjeldatakse osaliste maksete kavad, mida saab siduda Tasumistingimustega.
Päevi – Kui perioodiks iga makse vahel on teatud arv päevi, määra see päevade arv siin. Esimesel real on selleks päevade arv alates arve kuupäevast, järgmistel ridadel aga päevade arv eelmise makse kuupäevast.
Kuid – Kui perioodiks iga makse vahel on teatud arv kuid, määra see kuude arv siin. Esimesel real on selleks kuude arv alates arve kuupäevast, järgmistel ridadel aga kuude arv eelmise makse kuupäevast. Igal kuul on maksepäevaks sama kuupäev, mis oli arve kuupäev.
Kui ühele reale on sisestatud nii päevade kui kuude arv, lisatakse need mõlemad eelmise osamakse kuupäevale (st. eelmise osamakse kuupäev või Arve kuupäev + päevad + Kuud).
Esimese makse tasumistähtaeg arvutatakse: liidetakse päevad ja kuud, mis sa määrad esimesele reale (sõltuvalt, mis Tüübi sa valid). Järgmiste osamaksete tasumistähtajad arvutatakse, liites esimesele tähtajale järgmise rea päevade ja kuude arvu.
Tüüp – määra esimesel real, kuidas esimese osamakse Tasumistähtaeg arvutatakse:
Pay. Date – Esimese osamakse tasumistähtaeg arvutatakse nii: arve Tasumistähtajale juurde liidetakse päevad ja kuud, mis sa määrad esimesele reale. (arve tasumistähtaeg arvutatakse arve kp + päevade arv tasumistingimuse kaardilt).
Inv. Date – Esimese osamakse tasumistähtaeg arvutatakse nii: arve kuupäevale liidetakse juurde päevad ja kuud, mis sa määrad esimesele reale. See valik töötab vaid juhul, kui koostad osamaksed müügiarve pealt. Ostuarve puhul rakendub sama loogika, nagu eelmise valiku puhul.
Rsrv. Date – See valik toimib vaid Hotelli Reserveeringutest koostatud ettemaksuarvete puhul.
Tüübi valik mõjutab ainult esimese osamakse tasumistähtaega, sest järgmiste maksete tähtajad arvutatakse, liites esimesele päevade ja kuude arvu.
Summa / % – Määra siin osamakse summa. See võib olla fikseeritud summa või protsent Arve summast. Protsentidele tuleb lisada ka % märk.
Kui sa sisestad protsendid, mis ei anna kokku 100%, siis viimase rea % programm ei arvesta ja viimase osamakse summaks saab arve saldo tasumata summa. Näiteks, kui sisestad 4 osamakset protsentidega 25%, 25%, 5% ja 10%, siis 10% viimasel real ei lähe arvesse ning viimase osamakse suuruseks saab 45% arve summast. Kui 4 osamakse protsenti oleksid 25%, 25%, 65% ja 10%, siis viimase osamakse suurus oleks -15%. Sama kehtib ka juhul, kui protsentide asemel sisestad fikseeritud summad.
Kokkuvõttes, viimasel real võid Summa/% lahtri ka tühjaks jätta.
–
Salvesta Osaliste maksete kaart osutades Salvesta. Kui Osalised maksed on paika pandud, saad neid siduda Tasumistingimustega, kasutades lahtrit “Osalised maksed” Tasumistingimuse kaardil (seadistus moodulis Müügiarved).
ARUANDED
Kui selliseid Tasumistingimusi arvetel kasutatakse, saab arve Tasumistähtajaks vastava maksekava viimane kuupäev. Osalisi makseid näed aruannetes ‘Laekumisennustus’, ‘Likviidsusprognoos’, ‘Osaliste maksete ülevaade’ ja ‘Tasumisennustus’. Muudes aruannetes näed lihtsalt arve lõplikku tasumistähtaega.
DOKUMENDIMALLILE TRÜKKIMINE
Kui kujundad arve malli, siis saad osamaksed tabeli kujul arve peale printida. Väljad, mida saad mallile valida:
Osalise makse kuupäev
Osalise makse summa
Kuna nende väljade info trükitakse nimekirjana, siis kindlasti määra Formaat = Päis ja sisesta välja rea kõrgus (tavaliselt 12).
–
NB! Kui kasutad mitme osamaksega ja erinevate tähtaegadega tasumistingimus ja kasutad müügiarve peal Koosta menüü valikut “Osaliste maksete laekumised“, siis neid ei kaasta e-mailiga saadetavasse saldoteatisesse. Selle asemel saad saata aruande “Kliendi väljavõte, tasumata arved” koos linnukesega “Näita osamakseid“.
(maksetingimused, osaline, garantii, maksetähtaeg, makse tähtaeg)
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Kas ostuarvele on võimalik panna mitu osamaksega tasumise tähtaega?