Uuendatud 11. mai 2023
Aruanne “Intrastat deklaratsioon”
Aruanne on leitav moodulitest Finants, Müügiarved ja Ostuarved.
Aruanne koostatakse ostu- ja müügiarvetel oleva info põhjal.
NB! Oluline on, et nii müügi- kui ostuarvete puhul oleks arveridadele valitud ostu- ja müügiartiklid. Kui artiklit valitud ei ole, siis Intrastat aruandes see rida ei kajastu.
Aruande kasutamiseks peavad olema eelnevalt tehtud vajalikud seadistused. Loe seadistamisest SIIT
Aruande määramisakna valikud:
Periood – kuupäevade vahemik (eraldatud kooloniga), mis peab vastama aruande määramisakna päises olevale valikule Kuu/Kvartal/Aasta. Kui valid „Kuu“, siis kontrolli, et Periood väljale sisestatud vahemik vastab ühele kuule. “Kvartal” valikuga kontrolli, et Periood vastab 3 kuule. “Aasta” valikuga kontrolli, et Periood väljale siestatud vahemik vastab 1 aastale.
- Artiklid – Saab võtta aruande ühe artikli kohta või artiklite vahemiku kohta eraldades koodid kooloniga (nt 001:005). Välja tühjaks jättes arvutatakse aruanne kõikide artiklite kohta.
- Artikliklassid – Saab võtta aruande ühe artikliklassi või artikliklasside vahemiku kohta eraldades koodid kooloniga (nt AUDIO:VIDEO). Välja tühjaks jättes arvutatakse aruanne kõikide artikliklasside kohta.
- Müügiarved – Saab võtta aruande ühe arve või arvete vahemiku kohta eraldades arvenumbrid kooloniga (nt. 18004:18008). Välja tühjaks jättes arvutatakse aruanne vastava Perioodi vahemikku kuuluvate arvete kohta.
- Ostuarved – Saab võtta aruande ühe arve või arvete vahemiku kohta eraldades arvenumbrid kooloniga (nt. 19006:19009). Välja tühjaks jättes arvutatakse aruanne vastava Perioodi vahemikku kuuluvate arvete kohta.
- Deklaratsiooni suund: Müük või Ost – Vastavalt valikule kuvatakse aruandesse müügi- või ostuarvete info.
- „Kontrolli XML aruande päist“ – Märgi see valik, kui soovid kontrollida, kas Intrastat deklaratsiooni esitamiseks on vajalikud andmed seadistused “Intrastat XML seadistused” täidetud.
- Grupeerimine: Artiklikood või EKN kood –
Vastavalt valikule liidetakse kokku müüdud/ostetud kaubad sama EKN koodi või sama artiklikoodi järgi. Müügi puhul grupeeritakse kaubad lisaks artiklikoodile ka ostja käibemaksukohuslase numbri järgi. - Ümardamine: Täpne või Täisarv – Vastavalt valikule arvutatakse aruandesse tulemus täpse summana ehk koos komakohtadega või ümardatakse täisarvudeks.
- V.a. artikli tüüp: Tavaline ja/või Teenus – Valikud võimaldavad aruandest välja jätta Tavaline ja Teenus tüübiga artiklid. Vaikimisi on mõlemad linnukesed peal ja aruandesse kaasatakse vaid Laoartiklid.
- Kasuta artikli kaardilt: Kaal või Netokaal – Vali, millist kaalu kas soovid näha aruandes, kas neto kaalu või bruto kaalu. Selle jaoks on vaja Artikli kaardil, vahelehel “Ladu“, täita väli “Kaal” (ehk brutokaal) ja/või “Netokaal” (kilogrammides). Vastavalt valikule kuvatakse aruandes artikli mass brutokaalus või netokaalus.
Lõplik kaalu tulemus arvutatakse: Kaal * kogus arvel ja/või Netokaal * kogus arvel
Intrastat andmed Excelisse
Intrastat andmete MS Excelisse saamiseks ava aruanne “Intrastat deklaratsioon” moodulist Finants, Müügiarved või Ostuarved. Tee aruande määramisaknas soovitud valikud, vali Meedia = Excel ning käivita aruanne. Aruande tulemus avaneb Excelis ning see tuleb Statistikaametis üles laadida otse küsimustiku pealt.
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
Kuidas Intrastati aruannet elektrooniliselt Statistikametisse saata?