Uuendatud 08. veebruar 2025
Aruanne “Amortisatsiooni plaan”
Moodul Põhivarad > Aruanded > Amortisatsiooni plaan
Siin aruandes näidatakse iga põhivara aasta amortisatsioon kuude lõikes. Sarnaselt enamusele Põhivarade mooduli aruannetele võib antud aruande tellida ka tulevaste aastate kohta. Sellisel juhul näeb valitud põhivarade planeeritavat amortisatsiooni vastavalt Põhivarade ja Ümberhindluste registrites salvestatud informatsioonile.
Periood – määra periood, mille kohta amortisatsiooni arvestatakse. Kuna aruandes esitatakse kuu amortisatsioonid, peab periood olema teatud arv täiskuid. Perioodi alguskuupäevaks määrata kalendriaasta algus.
Inventarinumber – sisesta Põhivara inventarinumber (või numbrite vahemik), mille amortisatsiooniarvestus aruandes näidatakse.
Kategooria – täida juhul, kui soovid aruannet teatud Kategooriasse kuuluvate põhivarade kohta, sisestada see Kategooria siia.
Klass – täida juhul, kui soovid vaadata aruannet vaid teatud Klassi kuuluvate põhivarade kohta.
Objekt – sisestada Objekt, kui soovid aruannet vaid seda Objekti kandvate põhivarade kohta.
Amort. mudel (Mudel 1 / Mudel 2) – vali, kumba mmortisatsioonimudelit (Põhivara kaardilt, “Mudelid” vahelehelt) kasutatakse.
Alus – aruandesse ei kaasata peale aruandeperioodi soetatud põhivarasid. Nende valikutega määratakse, mida loetakse soetamiskuupäevaks. Valikud:
- Alguskuupäev – aruandes ei näe Põhivarasid, millel on aruandeperioodist hilisem “Alguskuupäev 1” või “Alguskuupäev 2” (vastavalt sellele, kas kasutad Mudelit 1 või 2).
- Ostukuupäev – aruandes ei näe Põhivarasid, millel on aruandeperioodist hilisem “Ostukuupäev” (Põhivara kaardil). Selle valikuga näeb aruandes põhivarasid, mille Ostukuupäev langeb aruandeperioodi või on sellest varasem ning mille “Alguskuupäev” on aruandeperioodist hilisem, kuid amortisatsiooni sellistele põhivaradele ei arvestata. Amortisatsiooni arvestatakse alati alates Alguskuupäevast.
Arvuta (Väärtused kuu kohta / Väärtused päeva kohta / Vastavalt mudelile):
Need valikud kehtivad ainult lineaarsetele amortisatsioonimudelitele. Degressiivsed amortisatsiooni mudelid kasutavad tavaliselt valikut “Väärtused kuu kohta“, isegi kui olete valinud “Väärtused päeva kohta“.
“Väärtused kuu kohta” – See valik jagab aastase amortisatsiooni protsendi 12-ga, et saada ühe kuu amortisatsiooni protsent. Näide:
kui põhivara väärtus on 50 000 ja amortisatsioonimäär 5% aastas, arvutatakse kulum järgmiselt:
50 000 × 0,05 ÷ 12 = 208,33 (kuus)
See summa jääb igal kuul samaks, sõltumata päevade arvust kuus. Selle valiku valimine tühistab amortisatsioonimudeli kaardil määratud perioodi.
“Väärtused päeva kohta” – See valik jagab aastase amortisatsiooni protsendi 365-ga ja korrutab selle kuu päevade arvuga, et saada iga kuu amortisatsiooni protsent. Näide:
kui põhivara väärtus on 50 000 ja amortisatsioonimäär 5% aastas, siis 31-päevaga kalendri kuu kulum arvutatakse järgmiselt:
50 000 × 0,05 ÷ 365 × 31 = 212,33
Selle valiku puhul muutub amordi summa sõltuvalt kalendri kuu päevade arvust. Päevade arv määratakse aruande perioodi alusel. Selle valiku valimine tühistab amortisatsioonimudeli kaardile määratud perioodi.
“Vastavalt mudelile” – Märgi see valik, kui soovid kasutada iga Põhivara kaardil kasutatud amortisatsioonimudeli perioodi. Kui mõne amortisatsioonimudeli kaardil on perioodiks määratud “Periood = Kvartal”, siis tuleb kindlasti see valik valida, et amordi kulumi arvutamine toimiks korrektselt.
Alates (Ostuväärtus / Viimane ümberhindluse väärtus / Viimane ametlik ümberhindlus):
“Ostuväärtus” valikuga võetakse aluseks Põhivara kaardilt ostuväärtus.
“Viimane ümberhindluse väärtus” valikut kasutatakse selleks, et määrata, kuidas amortisatsiooni arvutatakse, kui põhivaral on vähemalt üks Ümberhindluse dokument. Kui põhivarale ei ole koostatud ühtegi Ümberhindluse kirjet, siis selle valiku märkimine ei avalda aruandele mõju ning amortisatsioon arvutatakse tavapärasel viisil. Selle valiku kasutamine võib olla kasulik järgmistel juhtudel:
– kui kasutate lineaarset amortisatsiooni mudelit;
– kui te ei muutnud amortisatsioonimudelit Ümberhindluse kirjel;
– kui soovid tagada, et põhivara eluiga jääb samaks;
Kui võtta viimase ümberhindluse väärtus põhivara algse soetusväärtusena, toimub tagasiulatuv amortisatsiooni ümberarvutamine varasemate aastate kohta.
NB! Vastavalt teie audiitori soovitustele võib olla vajalik sisestada finantskanne Finants moodulisse, et kajastada amortisatsiooni muutust, mis tekib selle ümberarvutamise tulemusena. Tagasiulatuv arvutus toimub isegi siis, kui Ümberhindluse kirje alguskuupäev on hilisem kui aruandeperiood. Seetõttu tuleb veenduda, et eelmiste aastate amortisatsioon on arvutatud ja pearaamatusse kantud enne uute Ümberhindluste sisestamist.
“Viimane ametlik ümbehindlus” (ainult Standard ERP paketis) valik on sarnane “Viimane ümberhindluse väärtus” valikuga, kuid kasutab viimase Ümberhindluse kaarti, kus on täidetud Riikliku Numbri väli “Legal Code”. Legal Code on kasutusel mõnes välisriigis, kus põhivara võib ümber hinnata inflatsiooni põhjusel. where Assets can be revalued due to inflation. Tegemist on riikliku ametliku numbriseeriaga, mis väljastatud vastava riikliku ameti poolt.
V.a. mitteaktiivseid – Märgi see valik, kui sa ei soovi aruandes näha Põhivarasid, mis sa oled märkinud staatusega “Mitteaktiivne”.
V.a. mahakantud – Märgi see valik, kui sa ei soovi aruandes näha Põhivarasid, mis on võõrandatud (st. maha kantud või müüdud “Põhivara mahakandmine” kirjetega).
Näidisaruanne:
Sind võivad huvitada ka need artiklid:
PÕHIVARADE MOODULI PEAMISED ARUANDED
Kus ma näen põhivarade kuu amortisatsiooni? (Amortisatsiooniaruanne)