See on fakt – digitaalsed maksed on ettevõtlusesse tulnud selleks, et jääda ja võitjad on need, kes võtavad digimaksed kasutusele esimestena.
Sularahata makseid tegevate eurooplaste arv peaks aastaks 2023 jõudma 705 miljonini. Kui 2017. aastal kasutas Euroopas digitaalseid makseid üle 601 miljoni inimese, siis viimase kolme aasta jooksul on see arv kasvanud enam kui 660 miljonini.
Eeldatavalt kasvab ülemaailmne digitaalsete maksete turg 2025. aastaks 12 407,5 miljardit USA dollarini.
Rääkides digitaalsetest või online maksetest, ei pea me ammu enam silmas ainult e-kaubandust, vaid siia alla kuuluvad kõikvõimalikud suured ja väikesed ettevõtted erinevates ärisektorites. E-kaubanduse kiire kasv on tugevalt mõjutanud ka kõiki teisi ärisektoreid. Massiline digitaliseerimine sunnib lõppkasutajaid nõudma nii pankadelt kui jaemüügi- ja muu valdkonna ettevõtetelt kiireid, nähtamatuid, usaldusväärseid ja piiride-üleseid makseid.
Viimase paari aasta jooksul on digimaksete valdkond näinud palju tehnoloogilisi uuendusi ja läbi on tehtud suur areng. Tarbija ning ettevõtja elu lihtsustamiseks on loodud hulga uusi lahendusi, sealhulgas mobiilsed rahakotid ( Eestis näiteks mTasku), P2P mobiilimaksed, reaalajas maksed ja krüptorahad.
Kahjuks ei saa päris sama öelda ettevõtete raamatupidamis- ja finantsosakondade kohta, kus vaatamata kiiremate ja hõlpsamate digitaalsete maksevõimaluste olemasolule peavad paljud ettevõtted ikka kinni oma vanadest ja tuttavatest makseviisidest. Kui mõned edumeelsemad riigid ja ettevõtted välja jätta, siis üldine pilt on päris nukker. 80.8% ettevõtetest üle maailma edastavad siiani mingil kujul ka osaliselt paberarveid, kuid vaid 40% on ise ellega rahul. 35.5% aga näeb, et digitaalsed arveldused vähendaks töömahtu kordades. (Payables Friction Index, 2019).
Statistika näitab, et e-arvete puhul on ühe arve töötlemise keskmine hind madalam 81%, samas kui ühe arve töötlemise keskmine aeg on 77% kiirem. (State of ePayables, 2019).
Digiarvete haldamise protsessid maksavad ettevõttele keskmiselt 60% vähem kui paberkandjal saadetud arvete haldus. (The Hackett Group, 2018).
Oma äri üle piiride viia ning olla rahvusvaheline kaupmees võib tänapäeval igaüks. Me kõik oleme olnud tunnistajaks, kuidas alates eelmise aasta kevadest on kasvanud hüppeliselt kodukontoris tegutsevate väikeettevõtjate arv, kelle peamine suhtlus kliendiga ei ole enam vahetu otsekontakt vaid pigem läbi online kanalite. Nüüd peavad pangad, e-poe platvormid, juhtimis-ja raamatupidamis tarkvara arendajad, kes on varasemalt pigem suunanud oma tähelepanu suurtele traditsiooniliselt tegutsevatele ettevõtetele, muutma oma lähenemisi ning üha enam suunama oma tähelepanu ka neile väikeettevõtjatele, kes tahavad aktsepteerida makseid digitaalselt ning mobiilside kaudu, alates torulukksepast kuni äärelinna lapsehoidja ja joogatreenerini.
Tõenäoliselt ei lähe enam kaua, kui kõik ettevõtted kogu maailmas kasutavad digitaalsete maksete platvorme ning me oleme unustanud pangalingid, pangamaksed ja võib-olla isegi sularahaga maksed.
Uued makselahendused aitavad kõiki makseid, sealhulgas piiriüleseid makseid, töödelda kiiresti, lihtsalt, kulutõhusalt ja need on lihtsad kasutada ka lõpptarbijal.
Allikas: https://every-pay.com/et/digitaalsed-maksed-on-tulnud-et-jaada/