Marianne Reinsoo

Boost II sambale – mis sellest muutub raamatupidajale?

Aasta algusest jõustusid muudatused kogumispensioni süsteemis. Pensionikoguja saab oma II sambale võimsust juurde lisada, raamatupidajale toovad muudatused kaasa aga ühe lisakontrolli.

Kui seni sai inimene ise II sambasse investeerida 2 protsenti brutopalgast ja riik lisas sotsiaalmaksu osa 4 protsenti, siis nüüd saab pensionikoguja anda oma sambale hoogu juurde ja investeerida  brutopalgast kas 4 või 6 protsenti, millele endiselt lisandub 4 protsenti sotsiaalmaksuosa. Seega kehtib kolm võimalikku II samba maksemäära: 2(+4), 4(+4) või 6(+4). Töötajale on maksemäära suurendamine hea viis säästa pensioniks kiiremini ja rohkem, sest senise 2+4 süsteemiga edenes kogumine üsnagi visalt. Mitmed investorid ja rahatargad on soovitanud palgatöötajal kindlasti maksemäärade suurendamise võimalust kasutada ning kõigepealt hakata maksimaalselt täitma just II sammast ja alles seejärel panustada III pensionisambasse.

Avalduse kogumiskiiruse muutmiseks peab tegema II sambaga liitunud inimene ise. Avaldust saab teha alates 1. jaanuarist 2024 kuni käesoleva aasta novembri lõpuni ning see hakkab kehtima 2025. aasta maksetele.

Kogumispensioni makse määra suurendamiseks tuleb teha avaldus pensioniregistri pidajale (Pensionikeskus) või kontohaldurile (Tuleva fondid, Luminor Bank, LHV Pank, SEB Pank, Swedbank). Valikut, kui kiiresti koguda, saab edaspidi muuta korra aastas. Kui töötaja avaldust maksemäära muutmiseks ei esita, jätkub kogumine senikehtiva määraga.

Kuigi avalduste vastuvõtmine alles algas ja aega selle esitamiseks on peaaegu terve aasta, on huvi maksemäärade suurendamise vastu olnud elav. Näiteks Swedbank teatas, et juba aasta esimese nädala jooksul suurendas II pensionisamba makseid üle 2000 pensionikoguja.

Muudatus puudutab üksnes töötaja palgalt kinnipeetavat kogumisepensioni (vastavalt valitud protsendile, kas 2, 4 või 6) makset. Kui pensionikogujal on näiteks mitu tööandjat, siis rakendub talle sama makse määr kõigi tema tööandjate puhul.

Lisandub üks kohustuslik kontroll.

Kui praegu tuleb tööandjal II samba 2-protsendilise makse kinnipidamise alustamise või lõpetamise osas teha kontroll kolm korda aastas – 1. jaanuaril, 1. mail, 1. septembril, siis 2025. aastast lisandub kontroll ka täiendava kogumispensioni maksemäära protsendi osas. Seda tuleb teha üks kord aastas 1. jaanuaril. Samuti tuleb jätkata senise töötajate kogumispensioni makse tasumise kohustuse kontrolliga kolmel korral aastas.

Liitumis- ja maksemäära kontrolli saab teha Pensionikeskuse kodulehel kas liht- või masspäringuna. Viimane on mõistlik suure töötajate arvuga organisatsioonides. Standard Booksi tarkvarasse on planeeritud vastav arendus, millega saab teha kogumispensioni liitumispäringuid saamaks hõlpsasti infot töötajate kogumispensioni maksumäärade kohta.

Standard Books katab kõik sinu ettevõtte vajadused

13. mai 2024

Raamatupidamine, Standard Books

Standard Booksi äritarkvaras on ligi 30 erinevat võimalust, mis toetavad… Loe edasi

Hea äritarkvara tõstab ettevõtte igapäevatöö kvaliteeti!

14. nov. 2024

Raamatupidamine, Äritarkvara

Tänapäeva ettevõtluskeskkonnas on kvaliteetne äritarkvara enam kui lihtsalt… Loe edasi

Excellenti tiim otsib äritarkvara konsultanti!

11. nov. 2024

Uudised

Liitu meiega konsultant! Otsime oma tiimi aktiivset ja sõbralikku… Loe edasi

Excellent sõlmis sponsorlepingu Eesti Käsipalliliiduga!

11. nov. 2024

Uudised

Pühapäevase meeste rahvuskoondise mängu poolajal allkirjastasime Eesti… Loe edasi

Kristi Piper
projektijuht

Tekkis huvi? Proovi Standard Books demo tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Tekkis huvi? Proovi Standard Books demo tasuta!

Tutvu Standard Books äritarkvara võimalustega lähemalt: jäta oma e-mail ja me võtame Sinuga personaalselt ühendust.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.

Liitu uudiskirjaga

Meie uudiskiri aitab Sul kursis olla viimaste Excellenti uudiste ja tootevärskendustega. Privaatsustingimustega saab tutvuda siin.

Aitäh!

Sinu kontaktandmed on meie kliendihaldurile saadetud. Võtame Sinuga ühendust.

Viga!

Andmeid ei õnnestunud saata.